‹ wróć

PIASKOWANIE

Jednym z podstawowych elementów budownictwa są konstrukcje stalowe. Ich głównym atutem jest duża wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Niestety ze względu na swoje właściwości są one podatne na korozję, którą wywołują zmienne warunki atmosferyczne. Z problemami tego rodzaju na co dzień radzimy sobie w firmie Elplast. Wykonywane przez nas usługi piaskowania pozwalają zabezpieczyć stalowe konstrukcje przed trwałymi uszkodzeniami.

Na czym polega piaskowanie konstrukcji stalowych?

Piaskowanie konstrukcji stalowych to proces polegający na oczyszczeniu powierzchni metalicznej poprzez uderzenie drobinkami ścierniwa pod ciśnieniem sprężonego powietrza lub pyłu. Efekt takiego zabiegu można porównać do szlifowania. Znacząca różnica między nimi polega na tym, że piaskowana powierzchnia jest równiejsza oraz delikatnie szorstka. Dzięki temu praktycznie od razu można przystąpić do procesu malowania.

Bardzo ważne jest, aby po wykonanym piaskowaniu jak najszybciej zabezpieczyć oczyszczoną powierzchnię stalową przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. Odpowiednio wykonane piaskowanie tworzy idealny podkład do zabezpieczenia powierzchni farbami.

Jak wygląda zabieg piaskowania konstrukcji stalowych?

Zabieg piaskowania to zaawansowany technologicznie proces. W dużym uproszczeniu można opisać go jako uderzanie w powierzchnię drobinkami ścierniwa pod ciśnieniem. W zależności od czyszczonego materiału, w procesie piaskowania można użyć  rozdrobnionego szkła, metalu, suchego lodu, granatu, śrutu, żużlu, szakli miedziowej, a nawet w niektórych przypadkach skorupek orzechów kokosowych. Wybór nierozerwalnie związany jest z efektem końcowym, jaki chcemy osiągnąć.

W branży budowlanej proces piaskowania jest bardzo popularny. Pozwala on na znacznie łatwiejsze usunięcie zabrudzeń z nawet najbardziej trudno dostępnych miejsc. Dzięki niemu można w niedługim czasie oczyścić konstrukcje stalowe, a następnie poddać malowaniu antykorozyjnemu i tym samym uchronić przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Pracownicy podczas procesu piaskowania

Proces ten może być niestety także niebezpieczny dla zdrowia wykonujących go osób. Właśnie dlatego niedopuszczalne jest używanie suchego piasku jako ścierniwa.

BHP ściśle reguluje zasady związane z procesem piaskowania. Zapisy prawne określają między innymi wymóg odpowiedniego ubrania ochronnego, które zapewnia wentylację i dopływ świeżego powietrza.

Nasza firma zdaje sobie sprawę z tych zagrożeń. Przestrzegamy wszystkich rygorystycznych przepisów BHP i dbamy o zdrowie i bezpieczeństwo naszych pracowników tak, aby zarówno oni jak i nasi Klienci byli w pełni zadowoleni.

Elplast zaprasza do współpracy!