‹ wróć

CIĘCIE WODĄ

Chcąc wybrać idealne rozwiązanie dla swojego biznesu stajemy przed trudnym wyborem - z jakich technologii korzystać, aby osiągnąć najlepszy efekt? Poszukiwanie złotego środka wcale nie jest łatwe. Do podjęcia decyzji potrzeba gruntownej znajomości dostępnych na rynku metod. Poniżej znajdziecie państwo krótki przewodnik po meandrach technologii cięcia. 

Plazma – cena kontra jakość

Decydując się na cięcie strumieniem plazmy uwagę przyciąga bez wątpienia niski koszt. Nic dziwnego, że jest to dość popularna metoda. W skrócie polega ona na wykorzystaniu potencjału czwartego stanu skupienia – plazmy. Gdy podczas cięcia natężenie przepływającego prądu osiągnie odpowiednią wartość, plazma emituje energię oraz ciepło, dzięki czemu z łatwością tnie. W praktyce cięcie łukiem plazmowym sprowadza się głównie do obróbki stali. Największą wadą tego rozwiązania jest trudność w utrzymaniu prostopadłych krawędzi oraz zmiany strukturalne pojawiające się w strefie cięcia. Dodatkowo proces ten może być szkodliwy dla realizujących go pracowników. Oprócz dużego hałasu generowanego przez urządzenie, w trakcie cięcia mogą się wydzielać spore ilości szkodliwych gazów i dymu. Istnieje też spore ryzyko porażenia prądem.

Laserowa precyzja

Kolejna metoda cięcia wykorzystuje specjalne lasery generujące spolaryzowaną wiązkę promieniowania elektromagnetycznego. Są one w stanie skupić sporo energii na niewielkim obszarze roboczym. Dzięki tej energii materiał natychmiast się rozgrzewa i topi. Decydując się na użycie metody laserowej, musimy wiedzieć, że podczas obróbki generuje się bardzo wysoka temperatura. Jeżeli tniemy delikatny i cienki materiał – narażamy się na konieczność dodatkowej obróbki po cięciu. 

Wodny miecz

Trzecią opcją, którą warto rozważyć, jest technologia cięcia wodą. Metoda waterjet zapewnia przede wszystkim uniwersalność i szerokie zastosowanie. Korzystając ze strumienia wody pod ciśnieniem kilku tysięcy barów jesteśmy w stanie przeciąć praktycznie każdy materiał - nawet o znacznej grubości. W przeciwieństwie do poprzednich metod cięcia waterjet nie generuje ciepła, więc nie istnieje ryzyko powstania odkształceń termicznych. Ma to duże znaczenie w wypadku obróbki stali narzędziowej lub hartowanej. Z metody waterjet można korzystać zarówno do obróbki seryjnej jak i jednostkowych elementów.

Dzięki swojej uniwersalności cięcie wodą to najlepsza odpowiedź na pytanie z jakiej metody najlepiej skorzystać. Jeżeli jesteś zainteresowany w jaki sposób tniemy w firmie Elplast, to zapoznaj się z naszą ofertą już dziś. Zapraszamy!