‹ wróć

CIĘCIE WODĄ

Czystość i ekologia to pojęcia, które nieodzownie kojarzą się nam z wodą i siłami natury. Wybierając najlepsze rozwiązanie dla swojego biznesu, wcale nie trzeba rezygnować z troski o środowisko. Wręcz przeciwnie – wybór najlepszej metody cięcia powinien być także podyktowany dobrem otaczającego nas świata. W firmie Elplast stosując najnowsze technologie dbamy też o środowisko. Dlaczego cięcie wodą to najbardziej ekologiczne i najlepsze rozwiązanie?

Eko-cięcie

Technologia waterjet czyli cięcie wodą z dodatkiem garnetu to metoda wykorzystująca pełen potencjał jaki daje nam matka natura. Rolę precyzyjnego ostrza pełni tutaj skondensowany strumień wody pod ciśnieniem sięgającym 4 tys. barów. Dzięki użyciu tego naturalnego źródła mocy w trakcie cięcia nie wydzielają się żadne szkodliwe spaliny ani pyły. Odróżnia to metodę waterjet od innych sposobów cięcia typu laser lub plazma. Mimo dużej mocy urządzenia zużycie wody jest niewielkie i zazwyczaj nie przekracza 4 litrów na minutę.

Ekologiczna moc piasku

W  procesie cięcia techniką waterjet oprócz siły skondensowanego strumienia wody wykorzystuje się także garnet. Jest to naturalny rodzaj ścierniwa wzmacniający efektywność metody.  W procesie cięcia suchy garnet jest wciągany przez wodę i mieszany z nią w długiej rurze, z której wylatuje z prędkością ponad 300 metrów na sekundę! Podobnie jak przysłowiowa kropla drążąca skałę, korzystając z techniki waterjet jesteśmy w stanie przeciąć praktycznie dowolny materiał.

Bez szkody dla środowiska

Substancjami wykorzystywanymi w procesie cięcia jest tylko woda i piasek garnetu. Zużyty ściernik wraz z drobinkami ściętego materiału lądują na dnie „wanny” z wodą. Niska temperatura cięcia sprawia, że wszelkie substancje nie zmieniają swoich właściwości, są więc w pełni bezpieczne dla środowiska. Sama maszyna do cięcia wodą nie zużywa też dużej ilości oleju, co czyni ją sprzętem przyjaznym dla środowiska.

Ekologiczny waterjet podstawową metodą cięcia używaną w firmie Elplast

Rozwój  technologiczny w XXI wieku przyczynia się do wprowadzania coraz większej ilości ekologicznych rozwiązań (nawet w branży przemysłowej). Technologia waterjet jest doskonałym dowodem na to, że istnieją sposoby, aby to co robimy, pogodzić z ochroną środowiska oraz z rosnącymi wymaganiami Klientów.