‹ wróć

LAKIEROWANIE PROSZKOWE

Sprzyjająca pogoda to idealny moment do wyciągnięcia rowerów z zakamarków piwnic i garaży. Często okazuje się, że nasz sprzęt wymaga co najmniej gruntownego przeglądu, tak aby pierwsze tegoroczne wycieczki były przyjemne i bezpieczne. Oprócz naciągnięcia linek i napompowania kół, warto też sprawdzić stan rowerowej ramy. Wiosenny przegląd to idealny moment na pozbycie się korozji i polakierowanie naszego roweru.

Renowacja krok po kroku

Najprostszy bez wątpienia jest przegląd roweru miejskiego. Ze względu na brak skomplikowanego osprzętu demontaż i późniejsze złożenie nie powinno nastręczać problemów nawet majsterkowiczom-amatorom. Problem może się pojawić gdy zauważymy, że szprychy lub koła są powykrzywiane. Wtedy ich naprawę warto powierzyć profesjonalistom.

Odkręcając kolejne części warto odkładać je w uprzednio przygotowane miejsce. To samo dotyczy wszelkich śrubek i nakrętek. Jeżeli mamy wątpliwości czy będziemy potem pamiętać co i gdzie powinniśmy przykręcić, to warto robić zdjęcia w trakcie demontażu. Taka dokumentacja fotograficzna rozwieje wszystkie późniejsze dylematy.

Gdy nasz rower jest już rozłożony na części pierwsze, trzeba oczyścić wszystkie elementy i ocenić, czy nie ma na nich śladów rdzy. Jeżeli zauważymy korozję np. na ramie lub błotnikach, to powinniśmy zdecydować się na ich polakierowanie. Najlepszy efekt osiągniemy powierzając ten element renowacji profesjonalnym lakiernikom. Uzyskana powierzchnia będzie wyglądać jak nowa, a rower posłuży nam jeszcze wiele lat.

Detal kołem się toczy

Renowacja roweru to dobry moment, aby nadać mu charakteru. Gdy dostrzeżemy, że nasze siodełko jest zniszczone, możemy albo odesłać je do tapicera, aby obił je nową skórą, albo po prostu wymienić na nowe. Elementami, który równie szybko ulegają zniszczeniu są uchwyty kierownicy. Ich wymiana nie powinna nastręczać żadnych problemów.

Przy wiosennym przeglądzie warto pamiętać o tym, że każdy rower musi być wyposażony w sprawny dzwonek, oświetlenie oraz odblaski. Praktycznie w każdym sklepie z akcesoriami rowerowymi jesteśmy w stanie znaleźć bogaty wybór tych produktów. Przegląd roweru to też dobra okazja do zadbania o nasze opony. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na to czy nie są sparciałe lub nie mają zbyt mocno startego bieżnika. Zła kondycja opon to prawie gwarantowane przebicie. Co jakiś czas powinno się też zadbać o wymianę dętek. Sprawne i dobrze napompowane koła zapewniają nam lepsze trzymanie się na zakrętach, a co za tym idzie – większy komfort jazdy. 

Stopień komplikacji/satysfakcji

Praca nad przywróceniem naszego roweru do stanu używalności jest czasochłonna i może być problematyczna, szczególnie gdy odnawiamy rower trekkingowy lub górski. Wtedy jego renowację najlepiej jest oddać w ręce mechaników. Zarówno jednak w przypadku górala jak i holenderki lakierowanie warto pozostawić profesjonalistom. W firmie Elplast pomożemy Państwu przywrócić rowerowej ramie jej dawny blask. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.