‹ wróć

PIASKOWANIE

Oczyszczanie materiałów z zanieczyszczeń, które pozwala na dalsze prace lub malowanie to długi temat. Zależnie od rodzaju materiału i uszkodzeń powierzchni dobieramy odpowiedni sposób oczyszczania i przygotowania do dalszej pracy. A może chcesz jedynie oczyścić materiał, tak by nie wymagał dalszego malowania? Jeśli zastanawiasz się jak usunąć rdzę, stary lakier czy inne zanieczyszczenia to koniecznie przeczytaj nasz artykuł.


Piękna, ale stara i zardzewiała rama do roweru. Oddać czy wyrzucić? A przecież za każdą rzeczą, kryje się jakaś historia. Może ktoś woził na niej swoją ukochaną? A może skracał sobie drogę do pracy? Niezależnie od ukrytej historii warto dać rzeczom szansę na drugie życie. Tutaj z pomocą przychodzi piaskowanie.

Czym jest piaskowanie?

Jest to metoda oczyszczania zanieczyszczonego i zniszczonego materiału np. metalu, konstrukcji stalowych, felg czy ram rowerowych z zanieczyszczeń, rdzy, poprzednich powłok lakierniczych oraz środków impregnujących. Daje gładką powierzchnię materiału po obróbce, nad którym można później dalej pracować np. cynkować czy malować.


Niezależnie od tego jak zardzewiała, zanieczyszczona czy źle pomalowana poprzednio była rama Twojego roweru, dzięki tej metodzie możemy ją oczyścić i przygotować do malowania. Ta metoda pozwala na precyzyjne i odpowiednie przygotowanie ramy nawet w miejscach, które byłoby trudno dostępne przy szlifowaniu. Powierzchnia uzyskana po tym procesie jest gładka, więc nie wymaga dodatkowego przygotowania przed malowaniem.

Co można poddawać piaskowaniu?

Felgi samochodowe, które przechowywane były w nieodpowiednich warunkach, przez co zardzewiały lub uległy uszkodzeniom mogą być oczyszczone i gotowe do malowania, dzięki piaskowaniu. Każdy wie, jak ten element nadaje charakteru każdemu samochodowi. Białe czy czarne, niezależnie od później wybranego koloru, po piaskowaniu będą gotowe do malowania. Do malowania felg polecamy malowanie proszkowe, z uwagi na złożoność materiału, liczne łączenia czy załamania. Nasze felgi dzięki odpowiedniemu przygotowaniu poprzez piaskowanie oraz późniejsze malowanie, będą wyróżniać się na ulicy, po zakończeniu wszystkich prac. A to najlepsza nagroda za zadbanie o swój samochód.


Także karoseria i części samochodowe, mogą zostać odpowiednio przygotowane do malowania dzięki piaskowaniu. Ale nie tylko. Metoda ta może poprzedzać cynkowanie, spawanie lub naprawianie metali. Dzięki tak przygotowanym elementom, efekt końcowy będzie robił większe wrażenie. Nic tak nie utrudnia malowania jak nierówna i nieodpowiednio oczyszczona powierzchnia, dlatego polecamy piaskowanie do przygotowania dalszych prac. Pozwoli to na dużą oszczędność czasu i uzyskanie bardzo zadowalającego efektu.


Bramy i ogrodzenia są narażone na różne niszczące i szkodliwe czynniki m.in. pogoda, uszkodzenia mechaniczne. Warto cyklicznie zabezpieczać i malować swoje ogrodzenie. W tym celu najlepiej oczyścić je za pomocą piaskowania, które szybko przygotuje materiał do późniejszego malowania. Metoda ta świetnie sprawdza się także przy konstrukcjach stalowych.


Meble, które stoją na zewnątrz narażone są na działanie bezlitosnych czynników zewnętrznych takich jak słońce, woda czy śnieg. Czasem jeden sezon wystarczy, by odebrać im kolor i odpowiedni wygląd. Meble ogrodowe także możemy oddać do piaskowania. Dzięki niemu będzie można je oczyścić, odświeżyć i później pomalować. Powierzchnia będzie gładka i czysta. Piaskowanie oczyści meble także ze starych powierzchni ochronnych dając możliwość nałożenia nowych, na świeżo oczyszczony materiał. Tak przygotowane do malowania lub impregnacji meble mogą wyglądać praktycznie jak nowe. Co pozwoli zaoszczędzić środki na zakup nowych mebli.


Ważnym elementem dekoracyjnym, każdego pomieszczenia jest wystrój wnętrz. Trendy się zmieniają, moda powraca, jednak czyste i eleganckie wnętrza nigdy nie wychodzą z mody. Nawet najlepiej odświeżone lub przygotowane wnętrza nic nie psuje tak bardzo jak nieodpowiednio wymalowane grzejniki. Stare, zaniedbane, zanieczyszczone, w innym kolorze niż ściany psują wygląd całego wnętrza. Piaskowanie oczyści i przygotuje do malowania grzejniki. Jest to idealna metoda, ponieważ grzejniki mają trudno dostępne zakamarki, które są uciążliwe do czyszczenia. Na szczęście ta metoda sobie świetnie z tym radzi.

Efekty piaskowania

Piaskowanie, czyli obróbka strumieniowo-ścierna pozwala na uzyskanie gładkiej i oczyszczonej powierzchni. Dzięki niemu możemy usunąć rdzę, zgorzeliny czy stare powłoki lakiernicze. Usuwamy zanieczyszczenia przygotowując do malowania, choć nie jest ono konieczne. Proces ten przypomina szlifowanie. Dodatkowo ta metoda dobrze sprawdza się przy trudno dostępnych miejscach, gdzie inne metody się nie sprawdzają.


Piaskowanie w przeciwieństwie do szlifowania jest dużo szybsze i skuteczniejsze, gdyż powierzchnia jest całkiem gładka. Do piaskowania używamy półautomatycznej komory śrutowniczej CABILUX Series. Dzięki niej możemy poddawać obróbce strumieniowo-ciśnieniowej elementy mające do kilku metrów długości.


Zależnie od oczekiwanego efektu oraz wytycznych obowiązujących przy pracy z danym materiałem zalecamy jedną z klas piaskowania. Jest to kluczowe, zwłaszcza przy późniejszym malowaniu piaskowanej powierzchni i decyduje o późniejszej jakości nowej powłoki lakierniczej. Dzięki niemu kolor będzie równy i wytrzymały.


Po profesjonalnym piaskowaniu, które wygładzi powierzchnię, usunie rdzę, zgorzeliny, stare powłoki lakiernicze i inne zanieczyszczenia produkt będzie gotowy do malowania i nadania mu nowego koloru.


Piaskowanie i malowanie pozwala tchnąć nowe życie w rzeczy, które są zniszczone. To ważne, bo warto dbać o naszą planetę i naprawiać, odnawiać, a nie wyrzucać. Ideologia #zerowaste nie jest nam i naszym Klientom obca.


Usługi piaskowania wykonujemy w naszej siedzibie w Łodzi, czyli samym centrum Polski. A dzięki posiadanej flocie jesteśmy w stanie odebrać i odwieźć towar z każdego miejsca w Polsce na zasadzie od drzwi do drzwi. Nasza wyspecjalizowana kadra pomoże wybrać odpowiedni sposób wykonania całego zamówienia oraz omówi wszelkie koszty i terminy realizacji. Zapraszamy do kontaktu.