‹ wróć

PIASKOWANIE

Podstawą długowieczności każdego sprzętu jest regularne wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych. W miarę użytkowania maszyn, czy to rolniczych czy budowlanych, naturalnym jest, iż ulegają one zabrudzeniu. Często też uszkadza się lakier, co w połączeniu z pracą na świeżym powietrzu stanowi idealny grunt do natarcia dla podstawowego wroga metalu jakim jest korozja. Sprzęt zardzewiały i brudny traci na wartości i szybciej się psuje. Z czasem zaniedbane elementy nie nadają się już do ratowania i trzeba wydać niemałe pieniądze na nowe części. Lepiej więc zawczasu dowiedzieć się, jakie korzyści może przynieść nam piaskowanie.

Piaskowanie czyli co?

Piaskowanie to proces oczyszczania powierzchni ze wszelkich zabrudzeń i starych farb przygotowujący ją jednocześnie do dalszego zabezpieczenia. Wykorzystuje się tutaj strumień sprężonego powietrza zawierającego piasek lub inne twarde cząsteczki (np. metalowy śrut). Proces ten przypomina tradycyjne szlifowanie, jednak jego olbrzymią zaletą jest dokładność obróbki. Strumień ścierniwa jest w stanie dotrzeć praktycznie wszędzie, dlatego zaleca się je szczególnie w przypadku gdy oczyszczane elementy cechują się nieregularnym kształtem. Drobiny ścierniwa są w stanie zetrzeć wszelkie ślady korozji.

Stare jak nowe - czyli dlaczego warto zdecydować się na piaskowanie

Sprzęt rolniczy, taki jak brony do maszyn czy elementy podwozia, ze względu na sposób eksploatacji narażony jest ustawicznie na szkodliwe oddziaływanie środowiska. Biorąc pod uwagę rachunek ekonomiczny, zdecydowanie taniej jest poddać poszczególne elementy procesowi piaskowania i renowacji niż np. kupować nowe maszyny. Szczególnie jeżeli dane części nie są już produkowane, a ich zakup graniczy z cudem lub jest po prostu nieopłacalny dla właściciela. Piaskowanie metalowych elementów oraz późniejsze lakierowanie sprawia, że otrzymujemy praktycznie nowy produkt. Na dodatek trwalszy niż po ręcznej renowacji i w cenie zdecydowanie mniejszej niż koszt zakupu nowej części.

Co można piaskować?

Zaletą piaskowania jest przede wszystkim mnogość jego zastosowań. Procesowi oczyszczania można poddać zarówno felgi jak i całe podwozia samochodów. W firmie  Elplast zajmujemy się m.in. piaskowaniem materiałów wielkogabarytowych takich jak brony do maszyn rolniczych czy łyżki koparek oraz mniejszymi elementami, np. ramami rowerów. Należy pamiętać, że po piaskowaniu każdą powierzchnię należy dodatkowo zabezpieczyć lakierem. Po więcej informacji zapraszamy do naszego biura.