‹ wróć

LAKIEROWANIE

Pytanie „czy przemalować grzejnik?” często towarzyszy remontom naszych czterech kątów. Trzeba przyznać, że fabrycznie biały prostopadłościan wiszący na naszej ścianie może się kłócić z wyobrażeniem o estetycznym wnętrzu. W przypadku zarówno nowych jak i bardzo starych, zniszczonych grzejników da się osiągnąć jednak powalający efekt.

Problematyczny dawca ciepła

Współcześnie grzejniki możemy podzielić na płytowe (panelowe), łazienkowe (o niestandardowym kształcie) lub wciąż spotykane w starym budownictwie grzejniki żeliwne. Oprócz samego grzejnika warto pamiętać też o polakierowaniu haków, na których będzie on zawieszony. Ponadto przed przystąpieniem do lakierowania należy pamiętać o demontażu wszelkich elementów plastikowych. Malowanie grzejnika wcale nie należy do łatwych zadań. Nie posiadając odpowiedniego zaplecza technicznego ani doświadczenia nie powinniśmy się decydować na samodzielną renowację.

Stary, ale z klasą

Grzejniki żeliwne zna chyba każdy. Charakteryzują się nierównym odlewem i sporą wagą. Coraz częściej widzi się je jednak na półkach w sklepach branżowych. Wyróżnia je charakter i pewna doza sentymentalnej funkcjonalności. W zależności od stanu grzejnika, najpierw należy poddać go dokładnemu oczyszczeniu. Najlepiej będzie jeżeli zdecydujemy się na piaskowanie całej powierzchni. Jeżeli grzejnik ma już swoje lata, to pod zewnętrzną warstwą farby mogą się skrywać kolejne. Ważne żeby przed podjęciem decyzji o odnowieniu grzejnika rzucił na niego okiem fachowiec. Oceni on, czy grzejnik nie jest uszkodzony i czy jego ewentualna renowacja jest opłacalna. Po piaskowaniu grzejnik czeka malowanie podkładem i lakierowanie na wybrany przez nas kolor. Finalny efekt wart jest jednak wysiłku.

Ciepło w łazience

Grzejniki łazienkowe wyróżniają się nietypową konstrukcją. Efekt wizualny, który zazwyczaj chcemy osiągnąć to dopasowanie kolorystyczne grzejnika do koloru płytek i ścian. Gdy dostrzegalne są ogniska rdzy, warto zdecydować się na oczyszczenie powłoki i polakierowanie. Ważne aby dobrze przygotować grzejnik do malowania - wtedy nie ma obaw że np. łączenia poszczególnych elementów będą niedomalowane.

Nowocześnie i perfekcyjnie

W przypadku grzejników płytowych proces lakierowania jest dość prosty. Należy najpierw wyszlifować wszelkie dostrzegalne wady oryginalnej powłoki lakierniczej. Potem nasz grzejnik trafia do pieca, gdzie jest wstępnie wygrzewany. Po takim zabiegu trafia do lakierni – jest tam malowany farbą proszkową na wybrany przez nas kolor.

Decydując się na renowację lub zmianę koloru grzejnika oferujemy mu tak naprawdę drugie życie - niezależnie czy będzie to grzejnik w łazience, czy żeliwny staruszek. Nasze wnętrze zyska estetyczny i designerski dodatek w postaci w pełni użytkowego przedmiotu. W firmie Elplast oprócz odnawiania grzejników zajmujemy się także m.in. lakierowaniem starych lamp i maszyn. Zachęcamy do kontaktu.