‹ wróć

CIĘCIE WODĄ

Płytki ceramiczne są obecne w naszym otoczeniu praktycznie wszędzie. Widzimy je w pracy i w domu. Kładziemy je na ścianach i posadzkach w naszych kuchniach, łazienkach czy tarasach. Decydujemy się na nie ze względu na wysoką odporność, łatwość w czyszczeniu i dużą dostępność wzorów. Coraz popularniejsze staje się dekorowanie wnętrz płytkami wyciętymi w niestandardowy sposób. Dzięki nowym technologiom cięcia i obróbki materiałów jesteśmy w stanie uzyskać praktycznie dowolny kształt. Aranżując przestrzeń warto rozważyć różne metody cięcia tak, aby ostateczny efekt powalił na kolana nawet największych estetów.

Płytka płytce nierówna

Decydując się na położenie płytek trzeba pamiętać, że różnią się one między sobą stopniem twardości. Najłatwiejsze w obróbce są płytki ścienne. Większą twardością cechują się wszelkiego rodzaju klinkiery i gresy (zarówno szkliwione jak i nieszkliwione). Im twardszy materiał, tym bardziej precyzyjnych narzędzi do cięcia potrzeba. Sporą rolę odgrywa tu też rozmiar samej płytki. Im większy wymiar płyty ceramicznej, tym bardziej rosną rozmiary urządzenia do jej cięcia.

Narzędzie dopasowane do twoich potrzeb

Do właściwej obróbki płytek ceramicznych potrzeba naprawdę bogatego asortymentu narzędzi,  a także wiedzy. W skład wyposażenia profesjonalnego fachowca wchodzą zarówno prozaiczne narzędzia takie jak nóż szklarski czy piła kabłąkowa, jak i te bardziej specjalistyczne – szlifierki kątowe z diamentowymi tarczami lub przecinarki do glazury, tzw. gilotyny. Trzeba także pamiętać, że widoczność cięcia w dużej mierze zależy też od wzoru samej płytki. Im bardziej delikatny wzór, tym miejsce cięcia mniej się rzuca w oczy. Zaś im bardziej profesjonalna metoda, tym mniejsze ryzyko wyszczerbienia płytki.

Diabeł tkwi w szczegółach

Schody zaczynają się w momencie gdy zamarzy się nam wycięcie w płycie konkretnego, aczkolwiek bardzo nieregularnego kształtu. Szczególnie gdy ten kształt chcemy wyciąć w materiale o wysokim stopniu twardości. Wtedy warto skorzystać z metody waterjet. Za pomocą skoncentrowanego strumienia wody z garnetem można szybko i sprawnie dokonać obróbki zarówno płytek ceramicznych, jak i kamienia, marmuru, gresu czy terakoty. Dodatkowo oprócz przycięcia materiału pod żądany wymiar i kształt można też wyciąć w płycie odpowiednie otwory, np. pod gniazdka elektryczne, rury lub baterie. Technologia waterjet zapewnia precyzyjne cięcie z dokładnością do jednej dziesiątej milimetra. 

W firmie Elplast oferujemy profesjonalne doradztwo oraz pełną obsługę dla naszych Klientów. Dzięki naszym nowoczesnym maszynom jesteśmy w stanie przyciąć każdą płytę na miarę Państwa oczekiwań. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.